Іконка Letda

Як пришвидшити запуск бізнесу: ідея MVP

Концепція MVP — minimum viable product — дозволяє пришвидшити запуск стартапу зі збереженням його цінностей для цільової аудиторії і безпосереднього власника. Крім того, такий підхід – це своєрідна подушка безпеки навіть на той випадок, якщо ідея не знайде потрібної підтримки на ринку.

Розуміння цієї ідеї відкриває чималу кількість переваг практично для будь-якої сфери бізнесу і в плані створення веб-проектів зокрема. Тож у статті ми поговоримо про ефективність концепції MVP у сфері інформаційних технологій та онлайн-маркетингу.

Що таке MVP

Minimum viable product (MVP) — це первинний продукт/сервіс з мінімальним набором основних функцій, створений при найменших затратах часу і фінансів. Призначення MVP – запропонувати основну ідею продукту аудиторії ще до повної реалізації усіх функцій і зібрати всю необхідну інформацію для подальшого розвитку.

Теорію мінімально життєздатного продукту запропонував у 2001 році Френк Робінсон, співзасновник SyncDev. Ідею швидко підхопили, а найбільшими популяризаторами стали Стів Бланк, «хрещений батько Кремнієвої долини», та  Ерік Різ, який згодом розвинув концепцію «Lean Startup».

При цьому, Ерік Райс зазначає, що MVP дає можливість відмовитися від дорогих маркетингових досліджень і значних вкладень в розробку першого рішення і знизити можливі збитки при провалі стартапу.

Основні принципи та цілі MVP

Багато з нас не до кінця правильно розуміє представлену ідею і визначає MVP як найдешевше і найшвидше рішення продукту з урізаним функціоналом, що створюється для найшвидшого виходу на ринок. Проте це не зовсім так. Щоб всесторонньо зрозуміти запропоновану концепцію, розглянемо цілі створення MVP.

  • Прискорене отримання інформації, необхідної для створення рішення (ЦА, потрібність продукту, оптимальна ціна, способи взаємодії з аудиторією, нюанси логістики тощо);
  • тестування гіпотез та ідей щодо продукту;
  • економія часу на розробку;
  • мінімальні витрати при збереженні всіх потрібних характеристик;
  • швидке введення продукту, який вирішуватиме як мінімум одну проблему перших користувачів.

Тож справа не лише в економії чи в швидкості. Найважливіше для ефективного MVP – поєднання усіх перелічених пунктів, про що варто поговорити детальніше.

Швидкість запуску + досягнення цілей аналізу і тестування MVP

Так, швидкість запуску та фінансова економія – це лише один бік справи, який нічого не вартує без інших цілей. Більше того, такий урізаний підхід найчастіше зазнає критики зі сторони бізнес-експертів та маркетологів. І справді,  недостатньо продуманий продукт може тільки зіпсувати репутацію бренду і закласти неправильне розуміння продукту. Саме тому в плані витрат фінансів і часу слід опиратися не на найменші показники, а на оптимальну ресурсозатратність для досягнення цілей на актуальному етапі і можливість створювати гіпотези надалі.

Максимальна цінність при мінімальних зусиллях

Таку ціль МВП запропонував Марсін Тредер, співзасновник і генеральний директор UXPin. Тут слід особливу увагу приділити визначенню «максимальна цінність».

Уявіть собі, що ми розробляємо МВП автомобіля. Може виникнути неправильне уявлення про те, що найменшим функціоналом автомобіля стане колесо, кермо чи двигун, тобто певна частина функціоналу, яку значно швидше і дешевше випустити на ринок. Проте насправді, за ідеєю МВП, ви повинні:

  • Надати користувачеві основну цінність продукту;
  • Отримати основну цінність у вигляді аналітичних даних про ринок, аудиторію та потреби.

Основна цінність автомобіля – можливість швидше дістатися з точки А в точку Б. Ні колесо, ні кермо, ні двигун не допоможуть вам це зробити. Зате допоможе, наприклад, скейт чи самокат. Це і буде спрощеним функціоналом, умовним МВП автомобіля. Отож завжди беріть до уваги «ДНК» свого продукту, щоб створити релевантну пропозицію, яка найкраще відобразить вашу ідею.

Отже, minimum viable product є не просто бета-версією продукту для найшвидшого виходу на ринок. Натомість це найменш ресурсовитратний інструмент для валідації економічної доцільності бізнес-ідеї, який служить основою кінцевого оффера.

Як МВП стосується онлайн-маркетингу

Підхід MVP широко використовують у сфері інформаційних технологій та онлайн-маркетингу. І це цілком закономірно, адже саме у цій сфері найлегше простежити зацікавленість аудиторії та її готовність використовувати і оплачувати ваш продукт. 

Найбільш яскраво значення МВП можна простежити у плані створення масштабних проектів. Уявімо, що ви запланували створення глобального онлайн-сервісу для вирішення важливої проблеми аудиторії. Повна розробка сервісу від початку до реалізації всього функціоналу, дизайну, методів взаємодії може зайняти 2-3 роки, а якщо ви поставите мету презентувати складний і багатофункціональний продукт без будь-яких багів, то доопрацювання займуть десятиліття. Справа в тому, що жодна програма не працюватиме від початку на 100% і чим складніший проект, тим більше ви виявлятимете багів і потрібних доопрацювань.

Та якщо ви підійдете до питання з позиції МВП, то займетеся розробкою базового функціоналу, який можна буде запропонувати аудиторії вже через 6 місяців, а опісля поступово дороблятимете все інше, опираючись на поведінку юзерів, відгуки, критику та велику кількість інших даних, які збиратимете за допомогою МВП.

Прикладів такої практики серед успішних проектів вдосталь.

Розробники Amazon досі вдосконалюють сайт та вносять 10 000 змін щодня! Тож якби Джефф Безос мав на меті випустити відразу ідеальний сервіс з усім функціоналом, то досі б фіксив баги і складав гіпотези про додаткові можливості ресурсу.

А ось ще один приклад. Першою версією всесвітньо відомого майданчика для пошуку купонів Groupon був блог на базі WordPress, на яких було встановлено віджет, що відправляє купони в PDF форматі по email.

Отже, ідея МВП дуже важлива для бізнесу, а особливо для стартапу на етапі розробки рекламного веб-сайту. Такий підхід дозволить створити сайт з мінімальною затратою ресурсів та значно швидше почати взаємодію з аудиторією і збір необхідних даних для подальшого розвитку.

Реалізація вашого MVP з командою Letda

Коли йдеться про веб-сайти як окремі проекти чи як площадки для представлення іншого продукту, часто виникають проблеми через надто тривалий підготовчий період. Хочеться зробити все ідеально, подати повний функціонал, та й до того ж написати все з нуля з повною командою розробників, дизайнерів, маркетологів… Іноді через різні погляди на функціонал та вигляд проекту все затягується на невизначений період, поки команда не перегорає.

У таких стуаціях ми пропонуємо розглянути створення таких сайтів, які дозволить вам значно швидше реалізувати веб-проект без втрати якості жодного елемента. Найчастіше ми пропонуємо створення сайтів на WordPress, що відмінно підходить для реалізації стартапів. Таке рішення дозволяє реалізувати основні цілі MVP – надати і отримати максимальну цінність при мінімальних зусиллях. Це не тільки оптимізує витрати на запуск вашого проекту, але й знизить ризики, пов’язані з провалом стартапу.

Наша команда більше 7 років створює вебпроекти різної складності. Серед наших робіт чимало реалізованих проєктів, які вже працюють на цільову аудиторію та своїх власників. Пропонуємо і вам почати роботу над веб-сайтом, який вигідно представить вашу ідею і дасть можливість розвивати розроблений проект та продукт.

Поділитися: